خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

روسیه توافق کاهش ذخایر پلوتونیوم با آمریکا را معلق کرد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با صدور فرمانی توافقنامه کاهش ذخایر پلوتونیوم با خلوص بالا را که قابلیت استفاده تسلیحاتی دارد، با آمریکا به دلیل "اقدام‌های غیردوستانه" این کشور تعلیق کرده است.

  به گزارش خبرگزاری تاس روسیه در متن این فرمان به "تغییرات اساسی در شرایط و فوریت تهدید علیه ثبات استراتژیک به دلیل اقدام‌های غیردوستانه ایالات متحده در قبال روسیه" اشاره شده است.

  آقای پوتین همچنین آمریکا را به ناتوانی در "تضمین اجرای تعهدات خود در زمینه پلوتونیوم اضافی قابل استفاده در سلاح اتمی بر اساس پیمان‌های بین‌المللی" متهم کرده است.

  قرارداد کاهش ذخایر پلوتونیوم در سال ۲۰۰۰ میلادی میان آمریکا و رسیه امضا شد و اجرای آن بر اساس توافقنامه‌ای در سال ۲۰۱۰ آغاز شد.

  بر اساس این توافق که از سوی سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و هیلاری کلینتون، وزیر وقت خارجه آمریکا امضا شد، دو طرف موافقت کردند ۳۴ تن از ذخایر پلوتونیوم خود را با سوزاندن در رآکتورهای اتمی از بین ببرند.

  خانم کلینتون در آن زمان گفت که با این میزان پلوتونیوم می‌توان ۱۷ هزار سلاح هسته‌ای ساخت.

  این توافق به عنوان نمادی از افزایش همکاری‌های دو دشمن و رقیب دیرینه در زمینه بازدارندگی هسته‌ای معرفی شد.

  روابط روسیه و آمریکا از زمان الحاق شبه جزیره کریمه از اوکراین به روسیه در سال ۲۰۱۴ به شدت مخدوش شد و در حال حاضر اختلاف دو طرف بر سر بحران سوریه هم به اوج خود رسیده است.

  منبع:بی بی سی


  این مطلب تا کنون 12 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : پلوتونیوم ,آمریکا ,روسیه ,اساس ,ذخایر ,ذخایر پلوتونیوم ,اقدام‌های غیردوستانه ,دلیل اقدام‌های ,کاهش ذخایر ,دلیل اقدام‌های غیردوستانه ,کاهش ذخایر پلوتونیوم ,
  روسیه توافق کاهش ذخایر پلوتونیوم با آمریکا را معلق کرد

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده