خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نسل جدید چه انگیزه‌ای برای مطالعه دارد؟

  شهرام اقبال‌زاده بی‌توجهی به فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را نتیجه سرنوشت ناگوار اهل کتاب و جامعه تحصیل‌کرده توصیف کرد و گفت: نسل جدید چه انگیزه‌ای برای مطالعه دارد؟

  این مترجم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: اهل کتاب و فرهنگ در جامعه ما جایگاه مناسبی ندارند. هنوز مشخص نیست جایگاه تحصیل‌کرده‌های ما کجاست. ما صرفا شعار فرهنگی می‌دهیم، اما در واقع به دنبال زندگی مجلل و بعضا خالی از فرهنگ هستیم. آنان که اهل قلم و تحقیق‌اند در جامعه ما فقط یک خانه دارند و بعضا آن را هم ندارند. نسل امروز وقتی آن‌ها را می‌بیند که از پیش‌ باخته‌اند، چه انگیزه‌ای برای مطالعه و دوستی با کتاب خواهد داشت؟

  او در ادامه افزود: در عین حال دو گلوگاه مهم که می‌توانند فرهنگ‌ساز باشند و بچه‌ها را به کتاب و کتاب‌خوانی ترغیب کنند یعنی صداوسیما و آموزش و پرورش ما کاملا ناموفق‌اند و هیچ برنامه منسجم و مدونی برای ترویج کتاب‌خوانی ندارند.

  اقبال‌زاده در این‌باره گفت: در مدارس ما یا کتابخانه نیست یا اگر هست کتابدار آگاه و عاشق ندارد و کتاب‌هایش به‌روزرسانی نشده است. صداوسیما هم از انواع پفک، سس و یخچال فریزر را تبلیغ می‌کند به غیر از کتاب. اگر برنامه‌های پراکنده‌ای هم در حوزه کتاب‌خوانی دیده می‌شوند، آن‌قدر کم و بی‌کیفیت‌اند که بود و نبودشان توفیری ندارد. شبکه چهار ما که شبکه فرهیختگان است هیچ برنامه مدونی برای کودکان ندارد. در واقع برای این گروه سنی همه‌چیز اتفاقی و پراکنده ممکن است خوب باشد. حتی رادیو کتاب هم که هنوز برنامه‌هایش پخش نشده تعطیل شد.

  این مترجم در پایان تاکید کرد: در چنین فضایی چطور می‌توان از جوانان و نوجوانان خواست تا با کتاب از درِ دوستی و محبت وارد شوند و کتاب‌ بخوانند؟

  منبع:ایسنا


  این مطلب تا کنون 42 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : کتاب ,کتاب‌خوانی ,ندارد ,ندارند ,فرهنگ ,مطالعه ,مدونی برای ,برای مطالعه ,انگیزه‌ای برای ,
  نسل جدید چه انگیزه‌ای برای مطالعه دارد؟

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر